U Ferdy mravence

U Ferdy  mravence

Věk: 3 – 5 let
Učitelky:  Alena Antošová
                 Ludmila Klaubová

 

Umístění třídy:  první pavilon vlevo
Ať jsi, kdo jsi, pojď si hrát,
U Ferdů tě má každý rád.
Malý nebo velký, holka nebo kluk,
tady je to fuk.
V naší škole, školičce,
máme se jak v písničce.
 
Ve třídě „U Ferdů“ se snažíme vytvářet pohodovou atmosféru, ve které budeme společně prožívat krásné a zdravé kamarádské vztahy. A zároveň rozvíjet tvořivost, představivost, pohyb, dovednosti a znalosti a to vše formou prožitkového učení. 

Už je tady zas, čarodějný čas…
V naší školce na zahradě nám šikovní tatínkové postavili májku a tak je na čase oslavit společně Čarodějnice. Paní učitelky pro nás připravily veselé čarodějné úkoly, s jejichž plněním nám i pomáhaly – hledali jsme pro pavoučky na síti vypasené mušky, hádali jsme, co všechno čarodějnice potřebuje, vařili jsme čarodějný lektvar, proletěli se na koštěti mezi překážkami, čarovali jsme kouzelnou hůlkou a třídili lektvary do polic podle barev.

 

Koncem dubna jsme se stali malými zahradníky a společně jsme zasili semínka hrachu, čočky, fazolí, a řeřichy. Některá semínka jsme také ochutnali (lněná, slunečnicová, chia) Každé ráno jsme pozorovali, zda už nějaká rostlinka nevykukuje. A jednoho dne jsme se přece dočkali a mohli jsme přesadit hrách ven k naší verandě. Děti pomáhají s jeho zaléváním a pletím.

 

Cestou tam a cestou zpátky zamíříme do pohádky

Společně jsme se seznámili s pohádkou O Otesánkovi a O Koblížkovi. Přečetli jsme si různé verze těchto známých pohádek, skládali jsme obrázky podle dějové posloupnosti, modelovali jsme mističku plnou malých zelených hrášků, rozlišovali jsme potraviny na méně a více zdravé. Postupně jsme se tak přenesli do karnevalového období, které je typické právě svými pohádkovými postavami. Završili jsme ho karnevalovým rejem, který pro naši MŠ připravil jeden popletený král – soutěžili jsme, zpívali a tancovali. Děti byly velmi spokojené…

 

Nový rok jsme zahájili tématem zimního oblečení (stříhání dle čáry, lepení barevných pruhů podle daného vzoru), naučili jsme se k tématu básničky s pohybem a veselou písničku. Konečně napadl sníh, a tak jsme postavili krásného sněhuláka. Oslavili jsme také Nikolčiny 5. narozeniny.

V tento předvánoční čas naše děti prožívají společně přípravy na nejkrásnější svátky v roce. Upekli jsme linecké cukroví, na návštěvu k nám přišel Mikuláš se svou družinou, rodiče a příbuzné jsme přivítali na vánoční besídce, kde si společně s dětmi vyrobili malý dárek v podobě stromečku ze šišky… Dětem připomínáme vánoční zvyky a tradice – krájení jablíčka, pouštění lodiček, házení střevícem. A již se spolu všichni těšíme, co nám Ježíšek nadělí…

Míchám, míchám v pohádce,
co vyrostlo v zahrádce.
Nejdřív malé, potom velké,
všichni už se na to těší.
Ale než si pochutnají,
spoustu práce udělají.

V tomto tematickém bloku jsme si zahráli na malé herce a společně nacvičili pohádku O veliké řepě. Spolu s písničkou nám to šlo lépe od ruky. A ještě jsme k tomu přidali krásně barevné pole plné červených řep – poprvé jsme vyzkoušeli novou výtvarnou techniku – otisk bublinkovou fólií.

Našemu ježkovi chybí bodlinky. My mu je ale nalepíme.
Takhle u Ferdů pracujeme. Všude samí ježci.

„Mezi stromy v jehličí vedou cesty mravenčí. Mravenci pilně pracují, pak do komůrek spěchají“

Nový školní rok jsme zahájili tématem Jak to chodí v mraveništi, Ferdové překonávají různé překážky, pozorujeme hemžení v mraveništi, hrají si s padákem a snaží se umístit míček do otvoru.