U Myšek

U Myšek

Věk: 4 – 5 roky
Učitelky: Jana Juhová
                Bc. Kristýna Hejdová
Umístění třídy:  třetí pavilon přízemí

Spolu jsme se potkali, ruce jsme si podali.
Když se dáme dohromady, tak nám bude dobře tady.
U Myšek se dobře máme, všechno s chutí uděláme.
Všemu chceme rozumět, objevovat celý svět.

S příchodem jara

K jaru neodmyslitelně patří mláďata, květiny, sluníčko a radost. Hlavně radost a úsměv na tváři byli ve třídě U Myšek. Společně jsme si ukázali typické znaky jara, hledali jsme opaky, rozdíly, tím jsme rozvíjeli zrakové vnímání, nezapomněli jsme ani na říkanky a písničky, naučili jsme se jednoduché tanečky. Procvičili jsme orientaci v prostoru i v rovině. Dále jsme si připomněli klasické tradice, jako jsou Velikonoce, kdy jsme zdobili vajíčka. Také jsme jeli do velkého města, autobusem do Plzně, do divadla Alfa. A poté také proběhlo pálení čarodějnic.  U čarodějnic a čarodějů jsme se trochu zdrželi. Vykouzlili jsme si zajímavý lektvar, kdy děti vymýšlely, jaké čarodějné ingredience můžeme přidat. Odvážlivci mohli ochutnat. Také jsme si vyrobili kolegyně čarodějnice, ale raději jen z papíru. Společně si užíváme a těšíme se na další, sluníčkem zahřáté dny. 

Více fotografií najdete v galerii na rajce.net.

Pohádky nás baví.. 

Pohádky k dětskému světu neodmyslitelně patří, proto jsme i my, v naší třídě U Myšek, téma pohádek naťukli. Začali jsme klasikou, kdy Červená Karkulka šla za babičkou na návštěvu a potkala vlka. Naučili jsme se básničku, kde jsme také procvičili rýmy, Karkulky jsme si nakreslili, stromečky jsme poskládali z papíru, poslechli jsme si několik možných variant této pohádky, ale hlavně jsme si upevnili ponaučení, že s cizími lidmi se nebavíme. Pokračovali jsme lesem dál, přes devatery hory a devatery řeky. Zastavili jsme se u chaloupky, kde bydlel chlapeček, který měl jméno Budulínek, se svojí babičkou a dědečkem. U této pohádky jsme se zdrželi. Zkoušeli jsme si ji zdramatizovat, dále jsme si nechali na vatě naklíčit hrášek, také jsme si hrášek z modelíny vytvarovali. Nezapomněli jsme ani na počítání, trénování pravolevé orientace, také orientaci v rovině. I u Budulínka jsme se naučili jedno důležité sdělení, a to, že nikomu cizímu neotevíráme. Od této pohádky jsme se přesunuli do hlubokého lesa, kde jsme narazili na vílu Lesněnku, které byla velmi krásná a moc hodná. Hlídala všechny zvířátka a i samotný les. I tady jsme si vštípili myšlenku, jak se chováme nejen v lese, ale také v okolí rybníka, nebo kdekoliv, kde je nám dobře.  Děti dobře ví, že nikde nepohazujeme odpadky, a když někde nějaké vidíme, tak s dospěláckou pomocí nepořádek uklidíme.  Ve všech oblastech se zlepšujeme, brzy budeme moct chodit do velké školy. Ve školce si společný čas užíváme a je nám tu spolu hezky. 🙂 

Paní Zima kraluje a na okna maluje..

Po Vánocích měli radost ze sněhové nadílky malí i velcí, a tak jsme si vyrobili hned několik výrobků se zimní tématikou. Udělali jsme si pořádnou koulovačku, zalyžovali jsme si a sněhu jsme si užili. Také jednoho sněhuláka jsme si vytvořili tak, aby nám ve třídě vydržel až do jara a dělal nám tak radost celou zimu. Naučili jsme se, jak pomáhat zvířátkům z lesa s hledáním potravy, aby dlouhou zimu ve zdraví přečkali. Ptáčkům jsme společně na zahradě umístili krmítko a hned jim něco dobrého i nasypali. Po jejich první návštěvě jsme nasbírali inspiraci a mohli jsme se hned pustit do výroby vrabčáků vlastních a ozdobili si tak naše nástěnky nejen ve školce ale i doma. Naše výrobky se snažíme vyrábět tradičně ale i netradičně, abychom si vyrábění zpestřili a naučili se zase něco nového. Různými výtvarnými technikami rozvíjíme jemnou motoriku dětí, což je pro nás velmi důležité. Nové písničky a říkanky pak dělají radost dětem, ale i dospělým doma. Ani na zvířátka jsme s vystoupením za doprovodu hudebních nástrojů nezapomněli a udělali jim radost malým koncertem.

Vánoční nadílka

Ježíška jsme se přeci jen dočkali :).. Vánoční nadílku jsme si velmi užili. Zkusili jsme si i jisté tradice a zvyky, které nám zpříjemnily čekání na dárečky. Štěstí v novém roce jsme si potvrdili rozkrojením jablíčka. Dále také hozením střevíčku, či pouštěním lodiček.  

Příjemný vánoční čas a hodně zdraví v novém roce Vám přejí děti a paní učitelky od Myšek. 

Adventní čas u Myšek

Když u Myšek zavládne vánoční čas..  Vyrobili jsme si ledovou plochu a tím jsme si přivolali mrazivé počasí. Tento mrazivý, sněhobílý zázrak si letos s dětmi užíváme, alespoň na malou chvilku. S dětmi si toto období přibližujeme krátkými příběhy, říkanky a vánočními koledami, které se společnými silami učíme. Vánoční čas si zkracujeme pečením cukroví, které každý den po troškách ochutnáváme. Na návštěvu jsme k sobě pozvali známou skupinku, a to čerty, Mikuláše a krásného andílka, kteří nám přinesli drobnou nadílku. A teď již nedočkavě čekáme na Ježíška a na nový rok. 

čaroděj Bacil a kouzelník Vitamínek

Vzhledem k tomu, že viry a bacily jsou na podzim velmi aktuální, i my ve školce jsme toto téma otevřeli krátkým příběhem “O čaroději Bacilovi”. Pro děti to bylo téma nové a zajímavé. Bacily a vitamíny, dva rivalové, kteří nás každoročně podzimem provázejí. Proto bylo třeba získat nové nebo upevnit již stávající znalosti hygienických návyků, a tak si i s bacily hravě poradit. Pak jsme se naučili, jak vyjádřit své pocity ohledně zdraví, aby nám dospělí uměli co nejrychleji a nejlépe pomoct. Společně jsme si pak roztřídili zdravé a nezdravé potraviny a zopakovali tak i základní ovoce a zeleninu. Nezapomněli jsme ani na pohyb, a proto jsme se naučili nové říkanky i písně doprovázené pohybem.

Kamarád, ježek Bodlinka

Tohle podzimní období jsme se rozhodli, že si uděláme radost a vytvořili jsme si ve školce společně s kamarády ze třídy Myšek pohodovou atmosféru. Pustili jsme se do další nové říkanky a navlékali si společně korálky, abychom zdokonalili naší jemnou motoriku. Pak přišly na řadu i nůžky. Potřebujeme si s nimi být jistější, takže stříhání podle čáry je pro nás zatím nejvhodnější způsob, jak toho docílit. A jaký by to byl podzim, kdybychom si nevymodelovali kamarády ježečky? A víte co? Moc se nám všem povedli! 🙂

Vyletěl si pyšný drak..

Nejen děti se vrátily po prosluněném létě do školky, ale i krásně barevný podzim. A my se na všechny moc těšili. Společně jsme se naučili a připomněli si typické znaky podzimu, které nám, větším i menším, více či méně dělají radost. Navíc nám foukal příznivý vítr a my tak mohli po roce konečně vypustit i našeho draka. Děti si při té příležitosti grafomotoricky znázorňovaly dračí ocas a na louce mimo jiné obdivovaly i pestrobarevné housenky. S novým školním rokem přišly na řadu i nové říkanky, které spolu ještě dopilujeme. Navíc je třeba stále zlepšovat naší adaptaci, hygienické návyky a v neposlední řadě i naší samostatnost, a to nejen ve školce, proto na tom usilovně společně pracujeme a máme radost z každého pokroku.

V září jsme se potkali, ruce jsme si podali

Začátek školního roku jsme s dětmi od Myšek zahájili s radostí a úsměvem. Přivítali jsme mezi sebe nové kamarády, vzájemně si pomáháme, opakujeme si pravidla ze třídy, zpíváme, učíme se nové říkanky, hrajeme hry, cvičíme a užíváme si společných chvil.