U Kočiček

U Kočiček

Věk:  4 – 7 let
Učitelky:  Bc. Veronika Zemanová
                Alena Albrechtová 
Umístění třídy:  první pavilon vpravo

Jsme třída speciální se zaměřením na logopedii, baví nás si hrát a společně poznávat svět kolem nás. Ve školce procvičujeme i naše mluvidla a hrajeme na zobcové flétny, abychom brzy zvládli všechny hlásky na jedničku. Někteří z nás už brzy půjdou do školy a tak se na ni pomoci různorodých aktivit připravujeme, jiní jsou ve školce teprve chvíli. Rádi chodíme ven na vycházky  a baví nás se hýbat.

Výlet na Farmu Hedecko
V květnu se všude v přírodě rodí mláďátka a tak nás toto téma provázelo v druhé polovině května. Děti se mimo jiné naučily například jak se správně říká samcům i samicím a jejich mláďatům, dále kde bydlí a čím se živí… Abychom si všechny získané informace ověřili v praxi, tak jsme vyrazili společně se třídou U Ferdy Mravence na Farmu Hedecko, kde pro nás měli připravené povídání o všech zde chovaných zvířatech a některá jsme si mohli i pohladit… Moc se nám líbila i cesta linkovým autobusem a pěšky…

 

Tvoření ke Dni matek
V neděli 14.5. slavily všechny maminky svůj svátek, a i my ve školce jsme se na tento den celý týden chystali. Povídali jsme si o našich maminkách, zkoušeli jsme si, jakou mají maminky doma častou práci… V pátek jsme vyrazili vyrobit květinové překvapení pro naše maminky do květinového ateliéru. Děti práce s kytičkami velmi bavila a těšily se, až dají malý živý květináček své mamince.

 

Ve třídě máme praktikanta  
Celý květen si v naší třídě plní svoji souvislou praxi student střední pedagogické školy. Děti si ho hned oblíbily a nadšeně se pouštějí hlavně do cvičení ale také do venkovních her a činností na rozvoj jemné motoriky, grafomotoriky, předmatematických představ a vyjadřovacích schopností. V aktuálním období vše se zaměřením na téma “Moje rodina”
Velikonoční kreativní odpoledne  
Protože se blíží jedny z nejoblíbenějších svátků roku – Velikonoce, rozhodli jsme se uspořádat v naší třídě malé kreativní odpoledne. Děti nejprve zahájily odpoledne pásmem písní a krátkým jarním tanečkem. Potom jsme se všichni pustili do vyrábění… Na výběr byly různé techniky zdobení vyfouknutých vajíček, u jiného stolku se vyráběl zápich nebo kreslilo vajíčko papírové. V neposlední řadě si mohl každý uplést pomlázku z mladých vrbových proutků…

 

Divadelní představení  
V lednu jsme vyrazili autobusem do Plzně do divadla Alfa, kde jsme zhlédli krásné představení o tom, jak si medvídek Míša hledal kamaráda. Děti se velmi nasmály a zároveň se poučily… Velmi poučné ale bylo i únorové divadelní představení u nás ve školce, kde jsme se s dětmi dozvěděli, proč se zvířátkům líbí více na svobodě než v cirkusu. Už teď se moc těšíme na další divadelní představení.

 

Jak jsme si užili zimu u Kočiček? 
Letos se paní zima asi houpe na houpačce, a tak jsme poznávali velké mrazy a sníh, ale i vítr, déšť a bláto… Seznámili jsme se se znaky zimy, oblékáním v zimě a se zimními sporty. V rámci těchto témat jsme pracovali s určováním počtu slabik, poznáváním první hlásky ve slově a s rýmy. Dále jsme se zaměřili na matematické představy a zdravotní cvičení. Venku jsme si užívali sněhu kdykoliv to jen šlo. Namalovali jsme několik tematických obrázků a každou chvíli procvičovali logopedii.

 

Děti už se těší moc, kolik dní je do Vánoc. 
V posledních dnech před vánočními svátky trápila naši třídu vysoká nemocnost a tak do školky chodilo jen několik dětí, ale i tak jsme dodrželi všechny tradice. Poslechli jsme si vyprávění o Ježíškovi, naučili se zpívat nové koledy a zahráli si pohybové hry. Byli jsme se podívat také v kostele, kde jsme měli možnost vidět betlém a slyšet varhany. A nakonec do školky také přišel Ježíšek a přinesl nám nové hračky.

 

Výprava do městské knihovny
Protože se Vánoce nezadržitelně blíží, tak jsme si s našimi dětmi od Kočiček a s kamarády od Ferdů zpříjemnili předvánoční čas návštěvou kralovické knihovny. Paní knihovnice si pro nás připravily poutavý příběh z knihy Sněhuláci z Mrkvonos. Dětem se čtení velmi líbilo, poslouchaly napnutě až do konce. Knížku jsme si poté vypůjčili i k nám do školky, abychom si ji mohli celou přečíst. A navíc jsme si půjčili i několik dalších s krásnou vánoční tématikou. 

 

Adventní období u Kočiček
Konečně je tady jedno z nejkrásnějších období roku. Advent a Vánoce. I v naší třídě věnujeme poslední týdny všem přípravám. Děti si u pečení cukroví a zdobení stromečku hravou formou procvičily jemnou motoriku. Naučily se tématické písně a koledy. Například tuhle mají moc rády:
“Vánoční zvoneček tiše zvoní, jedlička v pokoji lesem voní. Zdobíme stromeček pro Štědrý den, vítáme Vánoce radostný sen. “

 

Cvičení nás baví.
V naší třídě máme dostatek prostoru na cvičení a naše paní učitelky mají vždy plno nápadů jak nám tělocvik udělat zábavný. Během podzimních měsíců jsme si vyzkoušeli všemožné překážkové dráhy, naučili se nové hry, házeli a chytali jsme míč a běhali venku i uvnitř. Nejvíce se nám ale líbil tělocvik se strašidelnou tématikou, kde jsme museli prolézt „černým tunelem.“

 

Dušičky, Halloween nebo Samhain – každý národ tento svátek prožívá trochu jinak, my dospělí vzpomínáme na ty co už tu s námi nejsou a dětem se líbí veselá světélka, svíčky, lampiony,… ale rády se i trochu bojí – strašidelné dýně nebo povídky o duchách je vždy zaujmou…. A tak se nyní tomuto tématu věnujeme i v naší třídě. Rozvíjíme jemnou motoriku pomocí tematických pracovních činností, pracujeme s naší představivostí a rozvíjíme vyjadřovací schopnosti. Zároveň opakujeme počítání a názvy tvarů a naši předškoláci pracují i s vytleskáváním tematických slov a s jejich první hláskou.

 

Podzim U Kočiček

Podzim letos přišel velmi rychle a brzy, ale nám to vůbec nevadí, hrajeme si s barvami, podzimními plody, počítáme je a poznáváme různé geometrické tvary. Zvládly jsme i vycházku do lesa spojenou se sběrem hub. A musíme říct, že v naší třídě se sešlo hodně šikovných houbařů, co hned poznají co je hříbek a co není.