U Kočiček

U Kočiček

Věk:  5 – 7 let
Učitelky:  Bc. Veronika Zemanová
                Alena Albrechtová 
Umístění třídy:  první pavilon vpravo

Jsme třída speciální se zaměřením na logopedii, baví nás si hrát a společně poznávat svět kolem nás. Ve školce procvičujeme i naše mluvidla a hrajeme na zobcové flétny, abychom brzy zvládli všechny hlásky na jedničku. Někteří z nás už brzy půjdou do školy a tak se na ni pomoci různorodých aktivit připravujeme, jiní jsou ve školce teprve chvíli. Rádi chodíme ven na vycházky  a baví nás se hýbat.

Pasování na školáky:

Už jen posledních pár dní bude většina naší třídy chodit do školky. V září půjde 10 dětí ze 13 do základní školy. Všichni už se moc těší. Děti si přinesly do školky školní tašky, prošly se „školní bránou“ a zazvonily si na „školní zvoneček“. Potom dostaly dárky na památku a všichni jsme si připili na zdraví a školní úspěchy dětským šampusem. Byl to krásný den a po „našich kočičích dětech“ se nám bude moc stýskat.

Červen patřil výletům

Měsíc červen nám přinesl krásné počasí a spousty hezkých výletů. Prvním z nich byl výlet na farmu Hedecko, tam se nám nejvíc líbila jízda na koni. Další týden jsme se vydali na nově otevřené dopravní hřiště v Kralovicích, kde jsem si to skvěle užili. Dalším výletem byla ZOO Plzeň, kde nás sice zastihl déšť, ale i tak jsme viděli mnoho zvířátek a zvládli jsme ZOO projít i s pláštěnkami. Další cesta vedla na hrad Švihov, zde na nás čekala ekologická pohádka a prohlídka hradu. Byli jsme se podívat také na Hadačce na zemědělské výstavě a poslední červnový týden ještě plánujeme vyrazit na brouzdaliště kralovického koupaliště a na točenou zmrzlinu.
Květen je tady a sním i příchod hezkého počasí, které nám dovoluje podnikat delší vycházky a hraní v přírodě. Tematicky nás květen zavedl k poznávání rodin lidských i zvířecích a také k bližšímu seznámení s jarní přírodou.

Duben u Kočiček

Měsíc duben patřil vítáni jara, oslavě Velikonoc a nakonec i čarodějnickému reji.
Děti se dozvěděly jaké květiny jsou jarní, jak se plete pomlázka a co vše patří k Velikonocům. S čarodějnickým tématem jsme se seznámili s rýmováním a tvořením slov opačného významu.

Klasické pohádky

Abychom se připravili na zápis do školy, tak jsme se 3 březnové týdny věnovali klasickým pohádkám, které budeme u zápisu vyprávět.
Zvládli jsme pečení perníčků i dramatizaci pohádek. Každému se nejvíc líbila role Ježibaby z perníkové chaloupky. Procvičili jsme si i početní představy, tvary, hlásky ve slovech a další činnosti co by měl znát každý předškolák. 

Brzy budeme školáci

V březnu jsme dvakrát navštívili základní školu, jednou jsme si prohlédli celou budovu a podruhé jsme se podívali, jak a co se učí děti z první třídy. Moc se nám ve škole líbilo. 

Jaro už se blíží a počasí přeje delším vycházkám a aktivitám venku. Těšíme se, až zase vyrazíme do lesa a na různé výlety. Zatím jsme s dětmi vyrazili na pirátskou loď k fotbalovému hřišti a na provazových žebřících procvičili svoji obratnost. 

Koncem zimy jsme poznávali naše tělo a zjišťovali, co mu škodí a co mu naopak prospívá. Děti se naučily píseň „O Otesánkovi“, a také několik vtipných říkadel.

„Já mám rýmu jako trám,
já se asi ukýchám.
Ještě jednou pšíknu,
snad si na to zvyknu.
Rýmo já tě nechci,
můžeš dostat lekci.
Šálek čaje, citron k tomu,
vyženeme rýmu z domu.“

Zimní sporty

V Kralovicích nám letos zima moc nepřála a počasí bylo někdy až nezvykle teplé, ale ani to nám nezabránilo seznámit se se zimními sporty a fandit našim olympionikům. Děti si vyzkoušely nejrůznější sportovní činnosti, díky olympijským kruhům měly skvělý námět na grafomotoriku a další výtvarné činnosti.

Rok 2022 je tady a děti z naší třídy ho první lednový týden přivítaly jako “Tři králové”. Seznámily se s tříkrálovým příběhem, s písničkou a vyrobily si svoji korunu. Potom zkoušely třídit slova od K, M nebo B podle první hlásky a poznávat, kterému králi by dané slovo patřilo…

První prosincové týdny v naší třídě patřily přípravám na Vánoce, děti si i napekly cukroví. Počasí nám také přálo, k navození vánoční atmosféry nám pomohl i krásný bílý sníh.

Hned na začátku listopadu jsme si s dětmi povídali o svátcích, které nás v něm čekají. Pokračujeme ale i v poznávání podzimních znaků, rozlišování tvarů, počítání a pracujeme i s hláskou na začátku slova.

Děti z naší třídy se společně s dětmi od Berušek podívaly do Plas do muzea stavitelského dědictví. Ze všeho co tam viděly a slyšely byly nadšené, ale nejvíce se jim líbilo, že si každý mohl vyrobit svoji dřevěnou hračku.

Druhá polovina září a začátek října patřil v naší třídě městu Kralovice. Děti se seznámily s institucemi v našem městě, ale také se zajímavými budovami nebo profesemi, které zde máme. Vyrazili jsme k hasičům nebo také do muzea v Mariánské Týnici. Naučili jsme se i báseň:

“Naše město Kralovice,
domů je tu stále více.
Pojďte se k nám podívat, pojďte si sem s námi hrát.

Máme tady park i školu,
poštu, úřad, kostel k tomu.
Nemocnici, lékárnu, továrnu i vodárnu.

Hasiče tu skvělé máme,
rádi se k nim podíváme.
Záchranka i policie, to se nám tu dobře žije. “

Setkání v nové třídě „U Kočiček“

Je tady září a s ním začal další školní rok. Naše třída prošla velkou rekonstrukcí, a tak všechny děti byly překvapené, jak to v ní teď vypadá. Děti se s novými prostory rychle seznámily a hned je využily na nejrůznější hry. Poznaly i několik nových kamarádů a zapamatovaly si jakou mají značku a jaká jsou ve třídě pravidla.